Na co zwrócić uwagę wybierając tarcze z CMT

Piła tarczowa zapewnia szybkie i precyzyjne cięcie – jest niezastąpiona przy pracach budowlanych, remontowych i ogrodowych. Musi być wyposażona w odpowiednią tarczę, która poradzi sobie z obrabianym materiałem. Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Piła HM

Ten rodzaj tarczy nadaje się do cięcia w poprzek i wzdłuż. Tarcza jest montowana w pilarkach stołowych, piłach ręcznych i piłach specjalnych, a jej głównym przeznaczeniem jest cięcie miękkiego i twardego drewna oraz materiałów drewnopochodnych. Ostrza HM zrobione są w węglika spiekanego, dzięki czemu tarcza jest bardzo wytrzymała i ma dużą odporność na ścieranie. Przy wyborze tarczy trzeba zwrócić uwagę na kształt oraz liczbę zębów, wysokość zęba, kąt natarcia oraz szerokość rzazu.

Piła budowlana

Do profesjonalnych prac budowlanych odpowiednia będzie tarcza CMT zamówiona w MSV, zaprojektowana specjalnie z myślą o budowlańcach i konstruktorach. Pasuje do elektronarzędzi oraz pił stołowych. Tu również ważnym parametrem jest kształt zęba, ich liczba, kąt natarcia, grubość korpusu piły oraz średnice otworów. Piła budowlana doskonale się sprawdza do cięcia wzdłużnego i poprzecznego elementów z miękkiego bądź twardego drewna, które zawierają metalowe wstawki, prócz tego można nią ciąć także kawałki betonu i gwoździe.

Piła do laminatów i płyty wiórowej

Dobrej jakości tarcza zapewni bardzo dokładne cięcie materiału, bez potrzeby wykonywania dodatkowej obróbki. Tarcze CMT są przeznaczone do płyt laminowanych jedno- albo dwustronnych, i pasują do elektronarzędzi, pił stołowych oraz pił formatowych poziomych i pionowych. Precyzję cięcia krawędzi gwarantuje odpowiednia liczba zębów oraz ich kształt – w tym przypadku jest to TCG.

Jaka zęby powinna mieć tarcza?

Szerokość zęba tarczy określa szerokość wycinanego w materiale rowka. Od tego parametru zależy precyzja cięcia oraz to, jaką moc musi mieć napęd piły. Do pilarki o mniejszej mocy warto wybierać tarcze z wąskimi zębami węglikowymi, ale do maszyn, które mogą pracować pod większym obciążeniem, odpowiednie będą także piły z grubszymi zębami – na pilarce powinno być napisane, jaka jest maksymalna dopuszczalna szerokość zębów.

Jeśli chodzi o kształt, to do materiałów twardych zaleca się zęby proste, trapezowe i szerokie, natomiast do drewna i materiałów drewnopochodnych pasują zęby na przemian skośne. Materiały cienkie i twarde lepiej się tnie tarczami z większą liczbą zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × dwa =