Jak zaprojektować łazienkę wellness, gdzie będzie przestrzeń na relaks i odpoczynek?

Łazienka już dawno przestała być jedynie pomieszczeniem służącym celom higienicznym. Dziś stanowi niejako centrum domowego relaksu w miniskali. Czy można urządzić taką przestrzeń na dowolnym metrażu? Po jakie elementy sięgnąć, by urządzić łazienkę w stylu SPA? Zobacz.

Jak zaprojektować łazienkę wellness

  • Koncepcja łazienki wellness
  • Funkcjonalność nowoczesnej łazienki
  • Wyposażenie łazienki ze strefą SPA
  • Materiały wykończeniowe w łazience wellness
  • Kolorystyka w nowoczesnej łazience
  • Oświetlenie w łazience wellness

Koncepcja łazienki wellness – planowanie przestrzeni i stref odpoczynku

Łazienka utrzymana w duchu SPA&Wellness ma spełniać dwie funkcje. Po pierwsze, wciąż jest to pomieszczenie służące celom higienicznym, zatem powinno cechować się funkcjonalnością. Z drugiej strony powinno wyróżniać się estetyką sprzyjającą odprężeniu i relaksowi, jak podczas pobytu w prawdziwym spa.

Taki efekt osiągniesz, dzieląc dostępną przestrzeń na wizualne strefy odpowiadające różnym celom funkcjonalnym. Strefa przeznaczona na domowe spa powinna obejmować wannę i obszar bezpośrednio z nią sąsiadujący. To właśnie ten element stanowi bowiem serce aranżacji utrzymanej w duchu SPA.

Nie należy jednak zapominać o reszcie stref obecnych w łazience. Są to:

  • WC – w przestronnym pomieszczeniu utrzymanym w duchu SPA zazwyczaj toaleta występuje w duecie z bidetem albo chociaż bidetką, które umożliwiają szybkie i wygodne odświeżenie się w ciągu dnia,
  • umywalka – w łazience typu Wellness jest najczęściej duża i zapewniająca sporo miejsca na niezbędne kosmetyki oraz akcesoria kosmetyczne. W jej pobliżu powinny też znajdować się szafki lub półki umożliwiające uporządkowanie łazienkowych niezbędników. Dzięki temu unikniesz bałaganu, który nie sprzyja relaksowi.

Funkcjonalność nowoczesnej łazienki – jak zaplanować przestrzeń, aby sprostać codziennym potrzebom?

Marzenia o przestronnym, relaksującym salonie kąpielowym w stylu SPA trzeba koniecznie zweryfikować z rzeczywistością. Nawet jeśli wśród Twoich inspiracji znajdują się wnętrza z pięknie wyeksponowaną wanną wolnostojącą, musisz mieć świadomość tego, że nie warto jej stosować wtedy, gdy utrudni korzystanie z pomieszczenia w innych celach. Najważniejszą wartością, która nie powinna znikać Ci z oczu, powinna być zawsze funkcjonalność w codziennym wydaniu.

Tym, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy urządzaniu łazienki, są odległości pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia. Musisz dopasować je do możliwości swojego pomieszczenia, mając na uwadze poniższe wartości uważane za minimalne.

  • Umywalka – ze względów praktycznych dobrze umieścić ją w bliskiej odległości od toalety. Z przodu umywalki powinna pozostać wolna przestrzeń o wymiarach 50/100 × 70 cm,
  • Miska ustępowa – swobodne korzystanie z toalety wymaga zachowania przed nią wolnego obszaru o wymiarach 80 × 60/80 cm,
  • Prysznic – wygodne wchodzenie do kabiny umożliwi zachowanie wolnej przestrzeni z przodu o wymiarach ok. 80/100 × 90/110 cm,
  • Wanna – może być dostawiona do ściany lub boku kabiny prysznicowej, o ile przed wejście do niej pozostanie wolne miejsce o wymiarach ok. 100/120 × 70/100 cm,
  • Bidet – przed nim powinna znajdować się wolna przestrzeń o wymiarach 70 × 100 cm. Należy umieścić go ok. 20 cm od toalety.

Szukając inspiracji do stworzenia takiej aranżacji, warto odwiedzić salony łazienek Wrocław zlokalizowane w Galerii Wnętrz Domar. Pomysłów możesz szukać tak na przykładowych wizualizacjach, jak u ekspertów będących do dyspozycji klientów. W tym celu umów spotkanie  z Sylwią Gulewicz-Wysocką – architektką wnętrz, która doradzi optymalne rozwiązania bez żadnych dodatkowych opłat.

Wyposażenie łazienki ze strefą SPA – jakie urządzenia i akcesoria wybrać, aby stworzyć idealne warunki do relaksu?

Jak już wspomnieliśmy, domowa strefa SPA&Wellness składa się w gruncie rzeczy z wanny i to jej wyborowi należy poświęcić szczególną uwagę. Jaką kupić, by sprawdziła się w takiej roli i stworzyła warunki sprzyjające relaksowi?

Do łazienki ze strefą SPA doskonałym pomysłem może okazać się zakup wolnostojącego modelu, który postawisz w reprezentacyjnym miejscu i wizualnie odseparujesz od reszty wyposażenia. Wystarczy tylko uzupełnić taki obraz wolnostojacą baterią oraz stolikiem pomocniczym do odstawienia kieliszka z napojem czy książki, które zabierzesz ze sobą do wanny, by urozmaiciły czas kąpieli.

Materiały wykończeniowe w łazience wellness – jakie płytki, glazury i inne materiały wybrać, aby stworzyć spójną całość?

SPA to miejsce, w którym masz odpocząć i odbudować poczucie bliskości z naturą utracone w pędzie towarzyszącym szybkiemu trybowi życia. Z tego powodu w takim wnętrzu powinny królować naturalne materiały albo takie, które stanowią ich doskonałą imitację. W cenie są w szczególności takie materiały wykończeniowe, jak:

  • drewno rodzime lub egzotyczne,
  • kamień w różnych odsłonach,
  • beton architektoniczny,
  • ceramika w śnieżnobiałym odcieniu,
  • szkło.

Kolorystyka w nowoczesnej łazience – jak dobrać barwy, aby stworzyć harmonijną i relaksującą atmosferę?

Barwy wpływają na samopoczucie w dużym stopniu. Odpowiednio dobrane, pomogą Ci w osiągnięciu stanu odprężenia. Jakie barwy wybrać do łazienki w stylu SPA? Trafnym wyborem mogą okazać się jasne barwy oraz te stanowiące nawiązanie do natury. W takim wnętrzu sprawdzą się też drewniane lub drewnopodobne wstawki, tak w postaci mebli, jak płytek zastosowanych na posadzce i ścianach.

Oświetlenie w łazience wellness – jak zaplanować oświetlenie, aby wpłynęło na nastrój i relaks?

Urządzając łazienkę w stylu SPA, nie lekceważ roli, jaką odgrywa w niej światło, głównie sztuczne, jeśli mieszkasz w typowym, polskim bloku pozbawionym okna w tym pomieszczeniu. Aby osiągnąć efekt sprzyjający relaksowi, uzupełnij centralną lampę pomniejszymi punktami świetlnymi, najlepiej takimi z możliwością wygodnego ściemniania. Przytłumienie światła na czas aromatycznej, gorącej kąpieli pozwoli odpocząć oczom i odbierać świat pozostałymi zmysłami. W roli nastrojowego oświetlenia do łazienki wellness sprawdza się chociażby taśmy LED z możliwością zmiany koloru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 + 11 =