Co to jest zaprawa wyrównująca?

Zanim wypłytkujemy podłogę czy wytapetujemy ścianę, musimy zadbać o to, by wyrównać podłoże. Właśnie w tym celu powstały zaprawy wyrównujące, czyli gotowe produkty, które wystarczy nabyć w sklepie budowlanym, a następnie zmieszać z wodą o odpowiedniej temperaturze i w odpowiedniej proporcji. Poznajmy więcej szczegółów na temat tego, co to jest zaprawa wyrównująca i jak ją stosować.

Zaprawa wyrównująca – skład i zastosowanie

Zaprawa wyrównująca powstaje ze zmieszania cementu, środków mineralnych, kruszyw i odpowiednich modyfikatorów, które decydują o jej urabialności, łatwości aplikacji i czasie wiązania. Jest to materiał o szerokim zastosowaniu. Z jego wykorzystaniem możemy wyrównać powierzchnię podłogową, sufitową oraz ścienną i to zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz, pod warunkiem że wybierzemy produkt dedykowany zastosowaniom zewnętrznym, czyli odporny na wilgoć i niskie temperatury. Niezależnie od tego, czy chcemy jedynie wyrównać podłoże, czy też podnieść jego poziom, zaprawa wyrównująca jest tym, co będzie nam wówczas potrzebne. Przydaje się również w uzupełnianiu ubytków tynku i w jego odnawianiu, gdyż po latach warstwa tynku może ulec nieestetycznemu spękaniu.

Można zatem powiedzieć, że zaprawa wyrównująca to produkt, który przydaje się zarówno przy urządzaniu nowego mieszkania lub domu, jak i przy gruntownym remoncie. Co ważne, nie zawsze zaprawę wyrównującą musimy nanosić na całą powierzchnię ściany czy podłogi. Czasem wystarczające jest zaaplikowanie jej jedynie w konkretnym miejscu, w którym mamy do czynienia z ubytkiem, dziurą czy zagłębieniem. W taki sposób możemy naprawić różnego rodzaju podłoża – cementowe, cementowo-wapniowe, gazobeton czy też zwykły beton. Oprócz wyrównania podłoża, zaprawa ta ma zdolność do zwiększania przyczepności różnego rodzaju elementów, którymi zamierzamy wykończyć ścianę czy podłogę, takich jak płytki czy tapeta.

Zaprawa wyrównująca czy samopoziomująca?

Alternatywą dla zaprawy wyrównującej kładzionej na podłogę jest wylewka samopoziomująca. Wiele osób potrzebujących tego typu materiałów zastanawia się, który z nich wybrać. Warto więc wiedzieć, co je odróżnia, aby podjąć trafną decyzję. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, że zaprawa wyrównująca ma plastyczną konsystencję, która łatwo rozprowadza się po podłożu, natomiast wylewka samopoziomująca, jak sugeruje sama nazwa, sama rozlewa się po powierzchni, choć dla ułatwienia warto użyć do jej rozprowadzania metalowej pacy lub specjalnej listwy zgarniającej, wyposażonej w wysuwane bolce dystansowe.

Szeroka oferta zapraw wyrównujących dostępna jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/zaprawy-budowlane/zaprawy-wyrownujace

O ile wygoda rozprowadzania jest kwestią subiektywną, o tyle czas wiązania i wysychania poszczególnych materiałów to sprawa, która może mieć duże znaczenie. Niestety, wylewka wyrównująca w tych względach wypada zdecydowanie słabiej w porównaniu z zaprawą wyrównującą. Na powierzchnię pokrytą wylewką można wejść najwcześniej po 2 dniach, a układanie paneli czy płytek rozpocząć dopiero po 7 dniach, natomiast zaprawa wyrównująca pozwala na układanie posadzki już po kilku godzinach.

Podsumowując, zaprawa wyrównująca to przydatny i wygodny w użyciu produkt. Warto zakupić go od sprawdzonego producenta i dokładnie przeczytać informacje na opakowaniu, aby poznać jego właściwości i wiedzieć, jak przygotować go do użycia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + 3 =